Skip to content Skip to footer

Solarne elektrane za kućanstvo:
Sve što trebate znati

Solarne elektrane za kućanstva postale su sve popularniji izbor za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora. 

Ovaj vodič će vam pomoći da shvatite zašto je ulaganje u solarnu elektranu pametan potez, kako funkcionira, koji je proces ugradnje te na što trebate obratiti pažnju prije instalacije.

Što je solarna elektrana?

Solarna elektrana koristi fotonaponske (PV) panele za pretvaranje sunčeve energije u električnu energiju. Ovi sustavi su dizajnirani da omoguće kućanstvima vlastitu proizvodnju energije te se sastoje od nekoliko ključnih komponenti:

  • Solarnih panela koji prikupljaju sunčevu energiju kroz solarne ćelije.

  • Invertera koji pretvara istosmjernu struju (DC), proizvedenu u panelima, u izmjeničnu struju (AC), pogodnu za korištenje u kućanstvima.

  • Konstrukcije za montažu panela koja osigurava stabilnost i optimalan kut panela za prikupljanje energije.

  • Opcionalnih baterija za pohranu viška energije koji se može koristiti tijekom noći ili oblačnih dana.

  • Brojila i priključka na mrežu koji omogućavaju mjerenje proizvedene energije te prodaju viška energije.

Detaljno planiranje i pravilna instalacija svakog od ovih dijelova ključni su za maksimalnu učinkovitost sustava.

solarna elektrana za kućanstvo

Kako odabrati solarnu elektranu za kućanstvo?

Prilikom odabira solarne elektrane za svoje kućanstvo, važno je uzeti u obzir nekoliko ključnih faktora:

  1. veličina sustava
  2. orijentacija i stanje krova
  3. kvaliteta opreme
  4. priključak na mrežu
  5. subvencije i poticaji.

Veličina sustava

Veličina sustava solarne elektrane ključno je pitanje jer određuje koliko električne energije možete proizvesti i hoće li sustav zadovoljiti vaše potrebe.

Izražava se u kilovatima (kW) i odnosi se na ukupnu snagu koju solarni paneli mogu generirati u idealnim uvjetima. 

Na primjer, sustav od 5 kW može proizvesti maksimalno 5 kilovata električne energije u jednom satu sunčeve svjetlosti.

Za prosječna kućanstva u Hrvatskoj, sustavi od 3 do 10 kW obično su najprikladniji.

Veličina krova koju trebate ovisi o broju i vrsti solarnih panela. Standardni solarni panel ima površinu od približno 1,7 m² i snagu od 350-450 W.

  • Sustav od 5 kW zahtijeva 10-14 panela i oko 20-25 m² krova.

Orijentacija i stanje krova

Orijentacija i stanje krova ključni su za učinkovitost solarne elektrane. Idealno je da krov bude okrenut prema jugu s nagibom od 30° do 40°, jer to osigurava maksimalno iskorištavanje sunčeve energije. 

Istočna ili zapadna orijentacija također su prihvatljive, iako nešto manje učinkovite. 

Krov mora biti stabilan i u dobrom stanju kako bi podnio težinu panela i izdržao vremenske uvjete. Materijal krova treba biti kompatibilan s ugradnjom, dok sjene od drveća, zgrada ili dimnjaka treba minimizirati.

Prije instalacije preporučuje se stručno pregledavanje krova kako bi se osigurala dugotrajnost i učinkovitost sustava.

Kvaliteta opreme

Kvaliteta opreme ključna je za dugotrajnost i učinkovitost solarne elektrane.

Preporučuje se odabir panela renomiranih proizvođača s jamstvima od 10 do 25 godina, jer oni osiguravaju visok prinos energije i otpornost na vremenske uvjete. Inverteri, koji pretvaraju proizvedenu energiju u korisnu struju, također trebaju biti visoke kvalitete, s jamstvom od 5 do 10 godina.

Konstrukcije za montažu moraju biti čvrste i otporne na koroziju, a baterije, ako se koriste, trebaju imati visoku kapacitet pohrane i dugi životni vijek.

Oprema lošije kvalitete može uzrokovati češće kvarove i smanjenje učinkovitosti, stoga se savjetuje ulaganje u provjerene proizvode.

Priključak na mrežu

Priključak na mrežu za kućanstva koja žele instalirati solarnu elektranu u Hrvatskoj uključuje nekoliko ključnih koraka. 

Prvo, potrebno je izraditi projekt i pribaviti odobrenje od lokalnog operatora mreže (npr. HEP) koji daje uvjete za priključak. Nakon odobrenja, slijedi instalacija solarnih panela, inverterske opreme i brojila, što mora obaviti certificirani instalater. 

Nakon završene instalacije, sustav se testira kako bi se osigurala njegova usklađenost s mrežnim uvjetima, a zatim se priključuje na mrežu. Potpisuje se ugovor o priključenju koji definira uvjete opskrbe i povrat energije, a kućanstvo može prodavati višak proizvedene energije u mrežu ili ostvarivati uštede putem net meteringa, ovisno o specifičnostima ugovora.

Ovaj proces omogućava kućanstvima korištenje vlastite energije, smanjenje troškova električne energije te eventualno ostvarivanje prihoda od viška energije.

Subvencije i poticaji

U Hrvatskoj postoje subvencije i poticaji za instalaciju solarnih elektrana, koje nudi Ministarstvo gospodarstva i EU fondovi.

Kroz programe poput “Obnovljivi izvori energije i učinkovitost u sektoru kućanstava”, kućanstva mogu dobiti subvencije koje pokrivaju dio troškova instalacije.

Poticaji također dolaze iz EU fondova kao što je EFRR, koji podržava projekte obnovljivih izvora. Za prijavu je potrebno ispuniti uvjete i dostaviti tehničke specifikacije sustava.

Ovi poticaji čine solarnu energiju pristupačnijom i pomažu u smanjenju troškova energije.

Koliko solarnij panela je potrebno za kućanstvo?

Broj solarnih panela koji vam je potreban ovisi o vašoj prosječnoj godišnjoj potrošnji električne energije, kapacitetu pojedinog panela te uvjetima na lokaciji (npr. osunčanosti). 

Evo okvirnog primjera za prosječno kućanstvo:

  • Ako vaše kućanstvo troši oko 4.000 kWh godišnje, trebate sustav od približno 4 kW.

  • Standardni solarni panel ima kapacitet od oko 400 W. U ovom slučaju, potrebno je oko 10 panela (4 kW ÷ 0,4 kW po panelu).

Uvijek je preporučljivo konzultirati stručnjaka koji će uzeti u obzir sve relevantne faktore, poput kutova krova, geografskog položaja i potencijalnog zasjenjenja, kako bi odredio točan broj panela.

Koliko košta solarna elektrana za kućanstvo?

Cijena solarne elektrane varira ovisno o veličini sustava, tipu opreme i dodatnim komponentama poput baterija. Evo okvirnih cijena za Hrvatsku:

  • 6.000 – 8.000 € za sustav od 5 kW bez baterija.

  • 10.000 – 15.000 € za sustav s baterijama.

Povrat investicije (ROI) za solarnu elektranu ovisi o nekoliko faktora, uključujući početne troškove instalacije, veličinu sustava, količinu proizvedene energije, lokalne uvjete, subvencije i poticaje, te cijenu električne energije. 

Općenito, za kućanstva u Hrvatskoj, povrat investicije obično traje između 6 i 10 godina, uz očekivanu korisnost sustava od 25 godina ili više.

Što mi je sve potrebno za instalaciju solarne ekektrane?

Za instalaciju solarne elektrane na kućanstvu u Hrvatskoj obično je potrebna uporabna dozvola, posebno ako se radi o većim sustavima ili ako je potrebno izvršiti građevinske radove, poput postavljanja novih nosača za panele ili prilagodbe elektroinstalacija. 

Za manja kućanstva koja ne zahtijevaju veće građevinske intervencije, postupak može biti jednostavniji, ali i dalje je važno osigurati da instalacija bude u skladu s tehničkim i sigurnosnim standardima.

Da biste dobili uporabnu dozvolu, potrebno je:

  1. Posjedovati sve potrebne dozvole za gradnju (ako su potrebne).
  2. Angažirati certificirane instalatere.
  3. Dobiti potvrdu od nadležnog operatora mreže o ispravnosti sustava.

Preporučuje se konzultirati s lokalnim vlastima ili stručnjacima koji mogu potvrditi specifične zahtjeve za vašu lokaciju i tip sustava.

Odaberite Minergy za projektiranje solarne elektrane

Solarna elektrana za kućanstvo nije samo ekološki izbor, već i dugoročna financijska investicija koja smanjuje račune za struju i povećava vrijednost vaše nekretnine. S obzirom na dostupne poticaje i obilje sunčanih sati u Hrvatskoj, sada je idealno vrijeme za prelazak na obnovljive izvore energije.

Ako razmišljate o tome zašto odabrati Minergy za projektiranje vaše solarne elektrane, evo nekoliko ključnih razloga zbog kojih smo pravi partner za vaš projekt:

Minergy ima bogato iskustvo u projektiranju i implementaciji solarnih sustava. Naš tim stručnjaka pažljivo analizira specifične potrebe svakog korisnika, od kućanstava do poduzeća, i nudi rješenja koja su optimalna za svaku lokaciju i zahtjeve.

Svaka lokacija i potreba je jedinstvena, stoga Minergy pristupa svakom projektu s individualnim planiranjem. Kroz detaljnu analizu sunčevog zračenja, prostora za instalaciju i energetskih potreba, osiguravamo da sustav bude maksimalno učinkovit i prilagođen vašim ciljevima.

Koristimo samo opremu najpoznatijih svjetskih proizvođača, što jamči dugovječnost i visoku učinkovitost vašeg sustava. Također, pružamo jamstva na sve komponente sustava, što osigurava dodatnu sigurnost i povjerenje u dugoročne performanse.

Minergy nudi cjelovitu uslugu, od inicijalne analize i dizajna, preko instalacije, pa sve do postinstalacijskog održavanja. Naš tim brine o svakom koraku procesa kako bi osigurao da vaša solarna elektrana bude instalirana brzo, kvalitetno i bez stresa za vas.

Minergy je posvećen održivom poslovanju i okolišu. Naš cilj nije samo proizvoditi energiju, već i doprinijeti očuvanju prirode, što se odražava u našim odabirima opreme, kao i u cijelom načinu rada.

Minergy pruža jasne i transparentne ponude bez skrivenih troškova. Naša konkurentna cijena u kombinaciji s visokom kvalitetom usluge čini nas idealnim partnerom za vašu solarne elektrane, bilo da ste privatna osoba ili poduzeće.

Nakon što je sustav instaliran, Minergy nudi stalnu tehničku podršku i savjetovanje. Ako imate bilo kakva pitanja ili trebate pomoć, uvijek ćete moći računati na našu stručnu ekipu.

Odabirom Minergy, birate partnera koji će osigurati da vaša solarna elektrana bude dugoročno isplativa, učinkovita i ekološki prihvatljiva.

Subscribe for the updates!